Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Pankreas Nedir?

   
Pankreas Nedir?
NetDoktorum diyor ki;
Pankreas; karın bölgesinde, midenin arkasında, safra kesesi ve karaciğere komşu, vücudun hayati organlarından biridir.
İnce barsağın ilk kısmı olan duodenuma safra kesesi ile ortak bir kanalla açılır. Yumuşak, sarımsı renkte, 10-15 cm. uzunluğundaki organın baş, vücut, kuyruk kısımları mevcuttur.
Pankreas iki ayrı fonksiyonu yerine getirir.
Birincisi; barsak kanalına akıtılan pankreas sıvısını yapmaktır. Bu sıvı, nişastanın, proteinlerin ve yağların sindiriminde yer alan ve onları kimyasal yönden parçalayan bazı temel enzimleri içermektedir.
İkincisi; endokrin organ olarak insulin salgılar ve doğrudan kana verir. İnsulin, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde ve şekerin ısı ve enerjiye çevrilmesinde son derece önemli bir hormondur. İnsulin, pankreasın her tarafına yayılmış bulunan Langerhans adacıkları adı verilen hücre grupları taraflıdan yapılır.
İnsulin yapılmasının azalmasına veya durmasına yol açan pankreas bozukluğu diyabetes mellitus olarak bilinen seker hastalığına yol açar.
Pankreasın Langerhans adacıklarında bazen tümörler gelişebilir ve insulinin fazla yapılmasına neden olurlar. Insulinin fazla miktarda yapılması kan sekeri düzeyini düşürür ve derin solunum, halsizlik, konvulsiyon ve komaya kadar giden belirtiler görülür. Tümörleri ameliyatla çıkarmak, hastalığın tedavisi için en etkili yoldur.
Pankreas, safra kesesi veya mide enfeksiyonlarından etkilenebilir ve böyle iltihaplanmalar sonucu sarılık meydana gelebilir . Kanserin organa yayılmış olması da sarılığa yol açabilir.
Akut pankreatit, bakterilerin organa direkt yayılmasından veya pankreas kanalının tıkanması sonucu güçlü sindirim enzimlerinin geri dönmesiyle oluşabilir. Karında şiddetli ağrı, kusma, kanama, solgunluk ve şok ile beliren bir tablo vardır. Akut Pankreatitde hasta yatak istirahatine alınır, kan verilir, akut devre geçene kadar ağızdan beslenme durdurulur, damardan beslenmeye başlanır. Pankreas sekresyonunun inhibe edilmesi, pankreasın dinlenmesi için burun yoluyla mide sıvısı devamlı çekilir. Ağrıyı dindirmek için ilaçlar verilir. Şartlar elverdiği zaman hasta uygun bir beslenme rejimine alınır.
Pankreas kanseri, genellikle orta yas veya yaşlı insanlarda meydana gelir. En belirgin şikâyet iki omuz arasına vuran şiddetli bir ağrıdır. Yatınca artar, oturunca azalır. Kanser pankreasın neresinde olursa olsun tek tedavisi ameliyattır.

             Kategori: Hormonal Sistem | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :1138

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
1- Philosophy diyor ki;

>>>NetDoktorum Sağlık Danışma Hattı. Tüm Soru ve Sorunlarınız için tıklayınız...


         22.01.2012 11:35:32 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- Melankoli diyor ki;

NetDoktorum Sözlük Hizmetinizde. Sözlük Yazarı Olmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı. Hemen Üye Ol
ve


         29.01.2012 00:58:56 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   3- TavsiyeEdiyorum diyor ki;

>>>Ürtiker (Kurdeşen) – Ürtiker Nedir, Nasıl Geçer, Belirtileri, Sebepleri,İlaçları,Tedavisi...


         13.10.2012 02:42:10 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1]
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats