Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Pankreas Nedir?

   
Pankreas Nedir?
NetDoktorum diyor ki;
Pankreas; karın bölgesinde, midenin arkasında, safra kesesi ve karaciğere komşu, vücudun hayati organlarından biridir.
İnce barsağın ilk kısmı olan duodenuma safra kesesi ile ortak bir kanalla açılır. Yumuşak, sarımsı renkte, 10-15 cm. uzunluğundaki organın baş, vücut, kuyruk kısımları mevcuttur.
Pankreas iki ayrı fonksiyonu yerine getirir.
Birincisi; barsak kanalına akıtılan pankreas sıvısını yapmaktır. Bu sıvı, nişastanın, proteinlerin ve yağların sindiriminde yer alan ve onları kimyasal yönden parçalayan bazı temel enzimleri içermektedir.
İkincisi; endokrin organ olarak insulin salgılar ve doğrudan kana verir. İnsulin, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde ve şekerin ısı ve enerjiye çevrilmesinde son derece önemli bir hormondur. İnsulin, pankreasın her tarafına yayılmış bulunan Langerhans adacıkları adı verilen hücre grupları taraflıdan yapılır.
İnsulin yapılmasının azalmasına veya durmasına yol açan pankreas bozukluğu diyabetes mellitus olarak bilinen seker hastalığına yol açar.
Pankreasın Langerhans adacıklarında bazen tümörler gelişebilir ve insulinin fazla yapılmasına neden olurlar. Insulinin fazla miktarda yapılması kan sekeri düzeyini düşürür ve derin solunum, halsizlik, konvulsiyon ve komaya kadar giden belirtiler görülür. Tümörleri ameliyatla çıkarmak, hastalığın tedavisi için en etkili yoldur.
Pankreas, safra kesesi veya mide enfeksiyonlarından etkilenebilir ve böyle iltihaplanmalar sonucu sarılık meydana gelebilir . Kanserin organa yayılmış olması da sarılığa yol açabilir.
Akut pankreatit, bakterilerin organa direkt yayılmasından veya pankreas kanalının tıkanması sonucu güçlü sindirim enzimlerinin geri dönmesiyle oluşabilir. Karında şiddetli ağrı, kusma, kanama, solgunluk ve şok ile beliren bir tablo vardır. Akut Pankreatitde hasta yatak istirahatine alınır, kan verilir, akut devre geçene kadar ağızdan beslenme durdurulur, damardan beslenmeye başlanır. Pankreas sekresyonunun inhibe edilmesi, pankreasın dinlenmesi için burun yoluyla mide sıvısı devamlı çekilir. Ağrıyı dindirmek için ilaçlar verilir. Şartlar elverdiği zaman hasta uygun bir beslenme rejimine alınır.
Pankreas kanseri, genellikle orta yas veya yaşlı insanlarda meydana gelir. En belirgin şikâyet iki omuz arasına vuran şiddetli bir ağrıdır. Yatınca artar, oturunca azalır. Kanser pankreasın neresinde olursa olsun tek tedavisi ameliyattır.

             Kategori: Hormonal Sistem | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :2310

      
      SAYFALAR >>


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Papatya Çayının Faydaları
Önceki Konu   Sonraki Konu
Pankreas Nedir? Pankreas Hakkında Bilgiler


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats