Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Total Protein Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Total Protein Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Ercan diyor ki;
Total Protein Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
İnsan vücudu büyümek – gelişmek, hayatiyetini sürdürmek ve üremek için sürekli olarak vücudun çeşitli organlarında pek çok farklı protein sentezi yapar. Ancak kanda protein ölçümü yapılırken esas olarak albümin ve çeşitli globülin fraksiyonları ölçülür.
Plazma proteinleri temel olararak karaciğerde sentezlenir. Çeşitli hastalıklarda protein düzeyi düşmektedir. Bu durum protein yapımında azalmaya (karaciğer yetmezliği, yetersiz beslenme, kanser türleri) bağlı olabileceği gibi, vücuttan protein kaybının artışına (böbrek hastalıkları, ağır yanıklar, bazı bağırsak hastalıkları), iltihabi hastalıklara ve hatta fazla sıvı alımına bağlı olarak görülebilmektedir.
Bunların çoğunda esas olarak azalan albümindir. Albüminin önemi kanın çeşitli dokularla madde alış verişini sağlamasında çok önem taşıyan kan onkotik basıncının %90’ından sorumlu olmasıdır. Bu yüzden özellikle albümin düzeyinin azalması vücutta çeşitli bölgelerde sıvı birikimine (ödem) neden olur.
Protein düzeyinin arttığı bazı hastalıklar ise; vücuttan fazla su kaybı, kronik iltihabi hastalıklar, multiple myeloma, sarkoidoz ve monoklonal gammopati gibi bazı özel hastalıklardır.
Total Protein, Kan Düzeyi:
Referans Değerler:   
Prematüre: 3.6-6.0 g/dL
0-7 gün: 4.6-7.0 g/dL
7gün-3ay: 4.4-7.6 g/dL
4-6 ay: 4.4-7.0 g/dL
7-12 ay: 5.1-7.3 g/dL
1-3yaş: 5.1-7.5 g/dL
4-15 yaş: 6.0-8.0 g/dL
15-60 yaş: 6.2-8.3 g/dL
>60yaş: 6.0-8.1 g/dL
Hastanın beslenme durumunun değerlendirilmesinde ve böbrek ve karaciğer hastalıklarının izlenmesinde kullanılır.
Kan düzeyinin arttığı durumlar: Hiperimmunglobülinemi, gammapatiler, dehidrasyona bağlı pseudohiperproteinemiler
Kan düzeyinin azaldığı durumlar: Protein kaybettiren gastroenteropatiler, yanıklar, nefrotik sendrom, protein eksiklikleri, kronik KC hastalıkları, malabsorbsiyon, malnutrisyon, agammaglobülinemi.
 
Total Protein , Beyin Omurilik Sıvısı Düzeyi:
SSS hastalıklarının değerlendirilmesinde faydalıdır. Kan beyin bariyerinin bozulması durumunda menenjit, ansefalit gibi hastalıklarda BOS da total protein düzeyi yükselir.
Referans Değerler:   
Prematüre: 15-130 mg/dL
0-7 gün: 20-120 mg/dL
7gün-1ay: 20-80 mg/dL
>1 ay: 15-45 mg/dL
                        
Total Protein, 24 saatlik veya spot idrar düzeyi:
Böbrek fonksiyonlarının takibinde kullanılır.
Referans Değerler:    <0.14 g/L
İdrarda protein miktarını arttıran durumlar: Nefrotik sendrom, diyabetik nefropati, multiple myelom, monoklonal gammapatiler, myeloproliferatif hastalıklar, lenfoproliferatif hastalıklar, anormal renal tubuler absorbsiyon, genitoüriner maligniteler, alt üriner sistemde enflamatuar dejeneratif veya irritatif durumlar, egzersiz sonrası.

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :854

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
   SAYFALAR >>
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats