Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Prolaktin (PRL) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Prolaktin (PRL) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Ercan diyor ki;

Prolaktin (PRL)  Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Ön hipofizde salgılanır. Doğum sonrası laktasyonu (süt üretimi) sağlar. Prolaktin testi  fertilite bozukluklarının değerlendirilmesi ve hipofiz tümörlerinin araştırılmasında kullanılır.
Uyku, stres, egzersiz, gebelik ve koitus sonrasında prolaktin düzeyleri artar.

Referans Değerler:   
Kord: 0-5650 ng/mL
Prematüre: 0-330 ng/mL
0-7 gün: 0-495 ng/mL
>7 gün: 0-125 ng/mL
Kadın:                                        Erkek:
2-12 ay: 8.25-41.25 ng/mL        8.25-24.75 ng/mL
1-3 yaş: 3.0-19.75 ng/mL           4.6-16.5 ng/mL
4-15 yaş:5.25-29.5 ng/mL          4.6-18 ng/mL
16-60 yaş: 6.5-30.0 ng/mL        3.5-20.0 ng/mL
>60 yaş:4.5-25.0 ng/mL            3.5-20.0 ng/mL
Hamilelik: 6.5-180.0 ng/mL
Folliküler faz: 6.5-30.0 ng/mL
Midsiklus: 6.5-30.0 ng/mL
Luteal faz: 6.5-33.0 ng/mL 
Kan düzeyinin arttığı durumlar; Prolaktin salgılayan tümörler, primer hipotiroidizm, anoreksia nervoza, polikistik over, böbrek yetmezliği, insülin kaynaklı hipoglisemi, adrenal yetmezlikler.
 
Kan düzeyinin azaldığı durumlar; Sheehan sendromu.
 
 


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :1737

      
   1- Dr.Betül diyor ki;
Prolaktin hormonu, beyinde hipofiz bezinin ön lobundan salgılanan bir hormondur. Prolaktin bayanlarda esas olarak anne sütü üretiminden sorumludur. Prolaktin hormonu, süt üretimi ve salgılanmasının yanı sıra adet döngüsü ve üreme fonksiyonları konusunda da etkindir.
 Prolaktin salgılanmasında artma olduğu zaman, kanda da prolaktin hormonu düzeyleri yükselmektedir.Buna bağlı olarak da adet düzeni bozulmakta hatta bazen adet görülememektedir.Bu nedenle adet dönemleriyle sorunu olan bayanlarda, adet düzensizlikleri olanlarda prolaktin düzeylerinde de yükseklik olup olmadığı araştırılmalıdır
 Prolaktin hormonunun yükselmesinde, en sık görülen etken hipofiz bezindeki küçük tümörlerdir.
 Prolaktin yüksekliği görülen bayanlarda, adet düzensizlikleri, adet görememe, göğüslerden süt gelmesi ve bunlara bağlı çocuk sahibi olamama gibi sağlık sorunları görülür.
 Prolaktin yüksekliği olan bayanların üçte birinde göğüslerinden süt gelme şikayeti bulunmaktadır. Göğüsten süt gelmesi, sütün uyarı veya sıkma ile değil, kendi kendine gelmesi olarak tanımlanmaktadır.
 Ancak her prolaktin yüksekliği olan hastada, göğüsten süt gelmesi veya adet bozukluğu olacak diye de bir koşul yoktur.Bir belirti vermeden de prolaktin yüksekliği bayanlarda görülebilir.
 Prolaktin Hormonu Testi Kimlere Yapılmalıdır?
 Göğsünden süt gelme şikayeti olan, adet düzeninde bozukluk görülen, çocuk sahibi olamayan bayanlarda prolaktin hormonu testi yapılmalıdır.

         26.02.2012 14:12:19 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- Dzk. diyor ki;
Hocam Ben 1 yıla yakındır sperm miktarında azalma olduğunu gördüm hatta son 3 ayda artık bir damla bile gelmiyor.Bunun için Hormon testi yaptırdım.Test sonuclarımı değerlendirmenizi rica edecğm sizden.Bırde yaklaşık olarak bir yıldır psikolojik ilaclar ve tansiyon kolestrol ilacları kullanıyorum.Bunardan dolayımı sperm azaldı.Cevap verebirisenız memnun olurum. Hormon Değerlerim. PSA :0,481 ,Prolaktin:15.54 .Total Testesteron:4.89

         19.03.2013 00:14:49 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1]


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Progesteron Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Önceki Konu   Sonraki Konu
Prostat Spesifik Antijen (PSA) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats