Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Lipaz Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Lipaz Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Ercan diyor ki;

Lipaz Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Esas olarak pankreas kaynaklı olan ve trigliserid veya fosfolipid yapısındaki yağ asidi anyonunu hidrolitik olarak ayıran enzimdir. Amilazla beraber pankreatik hasarın değerlendirilmesinde kullanılır. Pankreatik hasarın oluşmasının ardından amilazla benzer zamanlarda (ya da kısa bir süre sonra) kandaki seviyeleri yükselir ancak amilazdan daha uzun süre yüksek kalır (7-10 gün).
Her iki test de akut pankreatitin tanısında, tedavisinin moniterize edilmesinde ve pankreatitlerin diğer akut abdominal hastalıklardan ayrılmasında kullanılır (akut pankreatitli hastaların % 80'inde amilaz ve lipaz seviyeleri yüksektir.). Lipazın spesifite ve sensitivitesi daha yüksektir ve amilazla beraber kullanılması daha faydalıdır.
 
Serum düzeyinin arttığı durumlar; Pankreatitler başta olmak üzere, barsak tıkanmaları ve infarktüsleri, tüm safra kanalı hastalıkları, pankreas kistleri, pseudokist, peritonit ve ERCP sonrası.
Lipaz parotitlerde normal saptanır. Amilaz ise bu durumda yüksektir. Pankreatitte amilaz ve lipaz birbirini tamamlar şekilde hareket ederler ancak lipazın özgüllüğü ve duyarlılığı amilaza göre daha fazladır.

Referans Değerler:    13-60 IU/L
 
             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :1358

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
   SAYFALAR >>
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats