Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Laktat (Laktik Asit) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Laktat (Laktik Asit) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Ercan diyor ki;

Laktat (Laktik Asit) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Karbonhidrat metabolizmasında oksijensiz solunumla ara ürün olarak oluşur. Hücreler yeterli oksijen alamadığında anaerobik solunum sonucu laktat birikimi olur ve karaciğer kanda biriken laktatı ayıramazsa laktik asidoz oluşur. Şok, hipovolemi, sol kalp yetmezliği gibi dokuların oksijenlenmesinin azaldığı durumlarda veya diabetes mellitus, kanserler, karaciğer hastalığı gibi metabolik hastalıklarda düzeyi artar.
Referans Değerler:    5.7-22 mg/dL
Metabolik asidoz, diyabetik asidoz ve dehidratasyonun değerlendirilmesinde kullanılır.
Kan düzeyinin arttığı durumlar;
Asidoz olmadan laktik asid artışı:
kas egzersizi, hiperventilasyon, glukagon, glikojen depo hastalıkları, şiddetli anemi, insülin infüzyonu, Reye sendromu.
Hipoksiyle beraber laktat artışı: dokuların oksijen alımını azaltan durumlar, akut hemoraji, şiddetli akut konjestif kalp yetmezliği, dolaşım kollapsına neden olan hastalıklar, siyanotik kalp hastalıkları, akut hipoksiye neden olan durumlar.
İdyopatik: üremi, enfeksiyonlar, siroz, hamileliğin son trimestri, şiddetli damar hastalıkları, lösemiler, anemiler, kronik alkolizm, subakut bakteryel endokardit, poliomyelit ve diyaetiklerin %50’sinde.

Laktik Asit Beyin Omurilik Sıvısı Değeri:
Referans Değerler:    10-22 mg/dL
Bakteriyel ve viral menenjitlerin ayırıcı tanısında kıymetlidir. Viral menenjitlerde Beyin Omurilik Sıvısı laktat düzeyleri 35 mg/dL’nin altında seyrederken, bakteriyel menenjitlerde bu değerin üzerindedir. SSS’de oksijenasyonun ve sirkülasyonun azaldığı durumlarda, artmış kafa içi basıncında, travma, felç, kafa içi kanamalar, beyin abseleri, MS, primer ya da metastatik kanserler, hipokapni, bakteryel ve tüberküloz menenjitlerde Beyin Omurilik Sıvısı laktik asid düzeyleri artmış olarak saptanır.


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :2705

      
      SAYFALAR >>


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Kurşun (pb) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Önceki Konu   Sonraki Konu
Laktat dehidrogenaz (LDH) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats