Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Bilirubinler - Total, Direkt, İndirek Bilirubin Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Bilirubinler - Total, Direkt, İndirek Bilirubin Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Betül diyor ki;

Bilirubinler - Bilirubin Yüksekliği - Düşüklüğü
Kan dolaşımında bulunan kırmızı kan hücreleri yaklaşık 120 günlük bir süre sonunda ömürlerini tamamlar ve çoğunlukla dalakta olmak üzere Retikülo-endotelyal sistem hücrelerinde parçalanırlar. Açığa çıkan hemoglobin, globin ve heme’e parçalanır. Heme içinden demir çıkarılarak bilirubine dönüştürülür ve karaciğere götürülür. Karaciğer özel bir işlemle bilirubini suda çözünebilen bir hale getirir ve safra yoluyla bağırsağa atar. Karaciğerin yaptığı işleme konjugasyon denir ve bu işleme maruz kalmış (konjuge olmuş) bilirubine direk, henüz işlem görmemiş bilirubine ise indirek bilirubin denilir. Bilirubinin çoğu bağırsakta ufak bir işlem daha geçirerek dışkıya rengini veren sterkobilin halinde atılırken, az bir kısmı kana emilerek idrarla atılır, çok az bir kısmı da kan yoluyla yeniden karaciğere gider. Bütün bu sistemin herhangi bir noktasında meydana gelebilecek bir aksama kan bilirubin düzeyinin yükselmesine neden olur. Bu aksamalar; kırmızı kan hücrelerinde aşırı yıkım, karaciğer hastalıkları ve safra yolu tıkanıklıklarıdır. Sonuçta kan bilirubin seviyesi yükselecek ve koyu sarı ten rengiyle tipik sarılık ortaya çıkacaktır. Bebeklerde doğumdan sonraki ilk bir kaç gün içinde fizyolojik olarak bilirubinlerde artış olmaktadır. Yükseklerde bulunan ve bu duruma alışık olmayan kişilerde de serum bilirubini artabilir. Yine uzun süre fenobarbital kullanan kişilerde serum bilirubin düzeyleri normal değerlerin altında çıkabilir.
 
*Total Bilirubin, Kan Değerleri:
İntra ve ekstrahepatik tıkanmalarda, hepatoselüler hasarda, kolestazda, Dubin Johnson ve Rotor sendromlarında, Gilbert sendromu, Criglar Najjar sendromu, hemolitik hastalıklar, fruktoz intoleransı ve hipotiroidide artmış olarak saptanır.
Referans Değerler: 0.0-1.4 mg/dL

*Direkt Bilirübin, Kan Değerleri:
Direkt bilirubinin arttığı durumlar:
1. İntrahepatik safra kanalı kolestazı
- Biliyer atrezi
- Primer Sklerozan kolanjitis

2. Kanaliküler kolestazis
- Siroz
- Gebelik
- Hepatit
- Oral Kontraseptifler
- İdiopatik rekürren intrahepatik kolestazis

3. Ekstrahepatik kolestazis

4. Hepatosellüler fonksiyon bozuklukları:
- Enfeksiyonlar
- İlaçlar
- Toksinler
- Ailesel (Dubin-Johnson Sendromu, Rotor Sendromu)

Referans Değerler: 0.0-0.3 mg/dL
 
*İndirek Bilirubin, Kan Değerleri:
İndirekt Bilirubinin arttığı durumlar:
1. Bilirubin oluşumunun artması
- Hemoliz
- İnefektif eritropoezis

2. Ailesel
- Crigler-Najjar Sendromu
- Gilbert Sendromu

3. Lucey-Driscoll Sendromu

4. Konjestif kalp yetmezliği

5. Pulmoner Enfarktüs

6. İlaçlar:
- Rifampisin
- İzoniazid
- Novobiyosin
- Hepatotoksik olan ve hemoliz yapan diğer ilaçlar.

Referans Değerler: 0.0-1.1 mg/dL
 


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :4375

      
   1- Tazirep diyor ki;
Bilirubinlerin yüksekliği Hocam merhaba, Eşimin tahlil sonuçları ile ilgili birşey sorucam. Rutin test sonuçlarına göre Total Bilirubin 1,9 Direk Bilirubin 0,6 İndirek Bilirubin 1,3 Diğer tüm rutinleri orta değerlerde. ALT AST ULP GGT BUN orta sınırlarda. Bu sonuca göre ne yapmak gereklidir. Aile hekimi 1 hafta sonra yeniliyelim dedi. yenilendi aynı çıktı.Rutin kullandiği bir ilaç yok. Sadece son 10 gündür tansiyon takibi yapıyoruz. 15*10 seviyelerinde...Hangi hastalıkların habercisidir. Ultrason çektirmemiz gerekiyormuş. İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

         01.06.2012 16:42:04 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- Dr.Sinem diyor ki;
Merhabalar; bu tahlil sonuçlarına göre kolestatik bir durumu ekarte etmek gerekir.Karaciğer ultrason bulgusu ve safra yollarının durumuna bakılmalıdır. Ultrason sonucunda tanı şekillenecektir. Sağlıklı günler.

         17.06.2012 18:27:44 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   3- kahya diyor ki;
Hocam annemin tahlil sonuçları şu şekilde. total biliruin=2 VLDL=8 TRİGLİSERİT=42 Bu sonuçları dğerlendiren doktor. vücudunda yağ olmadığını ve bunun çok ciddi bi durum olduğunu söylemiş.Değerler çok düşük hastayı kaybedebilirsiniz şeklinde bilgi vermiş. Bu konuya sizin yorumunuz nedir? Ne yapmalıyız? Yardımcı olursanız çok seviniriz.

         28.01.2013 00:52:42 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1]


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Büyüme Hormonu (GrowthHormon - GH) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Önceki Konu   Sonraki Konu
Beta-2-Mikroglobulin Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats          netdoktorum.com Real PR netdoktorum.com Trust netdoktorum.com Alexa/PageRank