Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Demir Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Demir Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Betül diyor ki;
Demir Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Demir vücudun dışarıdan aldığı, az miktarda ancak mutlak ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Günlük en az 1,0 mgr. Demiri yiyeceklerle dışarıdan almak gerekir. İnsan vücudunda demir, yapı taşı olarak görev yapmaktadır. Hemoglobulin vücutta en çok demir içeren bileşiktir. Depolanmış haldeki demir ferritin ya da hemosiderindir. Depo kompartımanda, erkeklerde yaklaşık 1 gr., kadınlarda ise 0,5 gr. Demir bulunur. Ferritin suda eriyebilen depo demirken, hemosiderin ferritinin suda erimeyen ürünüdür. Demir plazmada transferrin denen proteine bağlı olarak taşınır. İskelet ve kalp kasında myoglobulin kısmında demir bulunur. Vücudda demir eksikliği oluştuğunda, daha fazla transferrin sentez edilir.
Özellikle anemilerin değerlendirilmesinde kullanılır. Serum demiri diurnal varyasyona sahiptir ve sabah açlık kanında kan demir düzeyi daha yüksek bulunur. Uyku bozuklukları veya stres ve enfeksiyon durumunda değerler düşer. Kan alımı en az 10 saatlik açlıkta ve sabah yapılmalıdır.
Serum düzeyinin arttığı durumlar; Pernisiyöz, aplastik ve hemolitik anemiler, hemokromatozis, akut lösemler, kurşun zehirlenmesi, akut hepatit, vitamin B6 eksikliği, talassemi, demir tedavisi, tekrarlayan transfüzyonlar, çocuklardaki akut demir zehirlenmeleri, nefritler.
 
Serum düzeyinin azaldığı durumlar; Demir eksikliği anemileri, enfeksiyonlar, kanserler, hipotiroidi, operasyon sonrası, beslenme bozuklukları.
 
Referans Değerler:
0-7 gün: 100-250 µg/dL            
7gün-1 yaş:40-100 µg/dL          
2-15 yaş:50-120 µg/dL
>15 yaş
Erkek: 50-175 µg/dL
Kadın: 40-170 µg/dL

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :349

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
   SAYFALAR >>
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats