Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Öksürük Nasıl Geçer?

   
Öksürük Nasıl Geçer?
NetDoktorum diyor ki;
Öksürük Nasıl Geçer? Öksürükler türlü türlü müdür? Öksürüğün tedavisi ne zaman gerekir?
Öksürük, solunum yollarını temizleyen karmaşık mekanizmanın bir parçasıdır. Bu refleks hareketi, bütün solunum yollarını yabancı cisimlerden, hava kirliliğinden ve birikmiş mukuslardan korur.
İki temel öksürük türü vardır.
Birincisi; kuru öksürüp olup, sigara, duman, toz vb tahriş sonucu ortaya çıkar.
İkincisi; enfeksiyondan meydana gelen balgam, mukus ve cerahati dışarıya atan öksürüktür.

Öksürüğün tedavisi, kuşkusuz, altındaki hastalığa yönelik olmalıdır.
Kuru öksürük, sigara, hava kirliliği gibi tahrişler ortadan kaldırılırsa genellikle kesilir. Uygun bir havalandırma ve havanın nemlendirilmesi ile, öksürük azalır.
Enfeksiyon, antibiyotiklerle tedavi edilir. Enfeksiyonlardan doğan öksürükler, pisliklerin akciğerlerde birikmemesi için, kesilmeyip, aksine desteklenir.

Öksürük
Tanımı: Solunum yolları zarlarının rahatsızlığı nedeniyle ciğerlerdeki havanın birdenbire ve gürültülü bir sesle dışarı çıkmasıdır.
Nedenleri: Bademcik iltihabı, grip, aşırı sigara içmek, boğmaca, astım gibi birçok neden sıralanabilir.
Öneriler:
*
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir.
* Bir litre suyun içine bir avuç küçük parçalara bölünmüş kereviz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay bardağı  içilir.
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı toz tarçın ve karabiber katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle bir çay bardağı içilir.
* Bir su bardağı sıcak suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı fındık içi ile süzme bal ilave edilip karıştırıldıktan sonra ılık halde içilir.
* Bir litre suyun içine küçük parçalara bölünmüş bir avuç kuru soğan katılıp, kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
* Bir çay bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı süzme bal katılıp karıştırıldıktan sonra günde üç öğün birer çay bardağı içilir.


             Kategori: Solunum Sistemi | | Beğen | 2 Kişi Beğendi ( Dr.Uhud) ( Philosophy) | Okunma :5811

      
   1- Dr.Hakkı diyor ki;

Prof. Dr. Elif Dağlı, her çocuğun günde birkaç kez öksürmesinin normal olduğunu; ancak öksüren çocukların yüzde 20’sinde, öksürüğün altta yatan başka bir hastalığın bulunduğunu belirtti.
Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, yaptığı açıklamada, öksüren çocukların yüzde 20’sinde altta yatan başka bir hastalığın bulunduğunu, bu çocukların yüzde 9’unda alerji, yüzde 6’sında astım, yüzde 3’ünde bronşit, yüzde 2’sinde de sinüzit saptandığını bildirdi. Dağlı, üç haftadan fazla süren öksürüğe “kronik veya inatçı öksürük” denildiğini ve mutlaka astım, geniz arkası akıntı, mide ve yemek borusu rahatsızlıkları, sigara dumanına maruziyetin araştırılması gerektiğini vurguladı.

-ÖKSÜRÜK NE ZAMAN KORKUTMALI?-
Ana havayolunun, gırtlağın veya ses tellerinin şişmesiyle çocukta “köpek havlama” sesine benzer bir öksürük oluştuğunu kaydeden Dağlı, çocuklardaki öksürüğün ne zaman tehlikeli olacağıyla ilgili şunları ifade etti:

“Bu şişlik larenjit gibi virus enfeksiyonları veya alerji nedeniyle oluşabilir. Çocuğun öksürüğü köpek havlama sesine benzer, şişen nefes borusundan içeri hava alma zorlaşır. Şiddetli olduğunda hayatı tehdit edebilir. Boğmaca öksürüğü ise, boğmaca enfeksiyonu veya astım sırasında görülen, nöbet halinde gelen, nefes almaya fırsat vermeyen, öksürük bitiminde uzun bir iç çekme ile soluk aldıran, bazen kusturan bir öksürüktür. Düzenli aşılama programları nedeniyle çok nadir görülen boğmacadan çok astımı düşündürmelidir.”

-“PSİKOJENİK ÖKSÜRÜK”-

Çocukların çoğunda öksürüğün viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra 10-15 gün sürdüğünü ve geçtiğini belirten Dağlı, kuru, tekrarlayan, inatçı, patlar tarzda, hapşırık sesini andıran ve gece kaybolan öksürüklerde “psikojenik nedenler”in akla gelmesi gerektiğini hatırlattı. Ailenin bu öksürüğü çocuğun bilerek yaptığını düşünmemesi uyarısında bulunan Dağlı, “Nasıl ruhsal sıkıntılar mide rahatsızlıklarına neden olursa, çocuklarda da okul veya aile sorunları, çözemedikleri iç çatışmalar bu tip istemsiz inatçı öksürüğe neden olabilir. Diğer öksürük yapan hastalıkların olmadığı kanıtlandıktan sonra çocuğun psikolojik durumu sorgulanmalıdır” dedi.

Psikojenik öksürük grubuna giren “Gilles de la Tourette” sendromunun ise vokal (sesli) tik hastalığı olduğunu belirten Dağlı, şunları ekledi:

“18 yaşından önce ortaya çıkan bu sinir sistemi hastalığında belirtilerin kol, bacak, yüz tikleri olabileceği gibi, boğaz temizlemek, bağırmak, inlemek veya köpek havlamasına benzeyen tarzda çok gürültülü öksürmek gibi ses tikleri de olabilir. Tourette sendromu olan çocuklar gürültülü öksürükleriyle okulda derslerin devamını bozdukları için çoğu kez sınıftan çıkarılırlar; ama bu çocuklar gece tek ses çıkarmadan uyurlar. Ses tikleri obsesif- kompulsif davranış, dikkat eksikliği, hiperaktivite, öğrenme güçlüğü ile birlikte de görülebilir. Tourette sendromu olan çocuklar yanlışlıkla astım, geniz akıntısı, enfeksiyon tedavileri alabilirler.”

ANKA


         15.02.2012 01:24:37 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- netdoktorum diyor ki;
ÖKSÜRÜK BİTKİSEL TEDAVİSİ
  •Günde 20g.'dan fazla olmamak kaydıyla, Defne tohumu bal ile karıştırılıp yenir.
  •100g. toz zencefil ve 100g. toz zerdeçal 1kg bal ile karıştırılarak günde 3 öğün aç karna, 1 tatlı kaşığı yenir.

         28.02.2012 23:53:30 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   3- TavsiyeEdiyorum diyor ki;

         12.08.2012 00:40:30 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   4- b.gülden diyor ki;
merhaba 25 yaşındayım küçüklüğümden belli bronşit rahatsızlığım var yaklaşık ta 8 yıldır sigara kullanıyorum 1 aydır bığazımda feci bir öksürük var geceleri uyku uyuyamıyorum iş yeinde telefon ile görüşüyorum balgamlı oluyor kuru özellikler geceleri doktora gittim bir sürü ilaç kullandım oksijen maskesi kullandım ama hala geçmedi artık çok zorluyor sıcak su zahter zencefil ıhlamur hepsini denedim artık nefes alamıyorum nasıl geçer yardımcı olurmusunuz

         01.11.2012 16:58:33 | Beğen | 1 Kişi Beğendi ( b.gülden)

      
   5- Dr.Sinem diyor ki;
Anlattığınız tablo itibariyle bir Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurmanızda fayda var. Bu arada sigarayı bırakmayıda düşününüz. Sağlıklı Günler.

         08.11.2012 09:04:34 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   6- Melankoli diyor ki;

• Kuru öksürük:
Öksürük sesi yalnızca ses tellerinin titreşimiyle oluşur. Hasta balgam çıkarmaz. Bu tip öksürük genellikle şu durumlarda görülür:
a) Balgam oluşturmayan -gırtlak, soluk borusu ve bronş iltihaplarında;
b) Plörezi gibi akciğer zan hastalıklarında.
Veremin başlangıç döneminde görülen kesik öksürük de bir tür kuru öksürüktür.
• Balgamlı öksürük:
Ses tellerinin gerilmesiyle ortaya çıkan sese balgam parçacıklarının solunum yolları boyunca hareketiyle oluşan sesler de eklenir. Değişik miktarlarda da olsa balgam her zaman vardır, ama hastanın küçük çocuk, yaşlı vb. olması gibi durumlarda öksürükle dışarı çıkarılamaz, yutularak mideye gider. Öksürüğün kuru ve balgamlı olmak üzere başlıca iki tipi vardır. Ama öksürük bunlardan farklı olarakta ortaya çıkabilir.
• Nöbet halinde öksürük:
Derin ve gürültülü bir soluk almayla kesilen, arka arkaya şiddetli öksürüklerden oluşur. Tipik olarak boğmacada görülür, ama bronş mukozasının zedelendiği durumlarda ya da solunum yollarına yabancı cisimler kaçtığında da ortaya çıkabilir.
• Havlar gibi öksürük:
Kuru ve hastanın sesi kısıktır. Larenjit, difteri vb. hastalıklara bağlı ses telleri iltihabında, özellikle de küçük çocuklarda akut gırtlak-soluk borusu-bronş iltihabında görülür.
• İki tonlu öksürük:
Farklı tonlarda iki sesin birleşmesiyle ortaya çıkar. Seslerin biri gırtlakta ses telleri düzeyinde, öbürü daha aşağıda, soluk borusu ve bronşlarda oluşur.
• Kuru, kısık öksürük:
Yüksek sesli bir öksürük değildir, ama çok rahatsızlık verir. Gırtlakta tümör ya da verem gibi ses tellerinin ağır lezyonlarında görülür. Daha önce de açıklandığı gibi öksürüğün kuru ve balgamlı olmak üzere başlıca iki tipi vardır. Ama öksürük bunlardan başka bazı özel biçimlerde de ortaya çıkabilir.
 


         08.11.2012 13:54:12 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   7- mehmet ali diyor ki;
iki haftadır gripim. bir kaç gundur sesim değişmye başladı . boğazımdan öksürünce sarı balgam geliyor . burnum sürekli akıyor sizce nasıl bir tedaviye başvurmlıyım.

         24.11.2012 02:46:18 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   8- Dr.Uhud diyor ki;
Gribal enfeksiyonda antibiyotik tedavisine gerek duyulmamakta olup, bol sıvı alımı ve istirahat önemlidir. Ancak gribal enfeksiyonunuz uzun sürmüş. Sık rastladığımız bir durum olan gribal enfeksiyon üzerine bakteriyel bir enfeksiyonun yerleşmesi durumu var ise antibiyotik gerekebilir. Lütfen doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler.

         27.11.2012 00:51:03 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1]


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Cinsel Organların Temizliği
Önceki Konu   Sonraki Konu
Tansiyon Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats